Prohlídka u očního lékaře vás může totiž uchránit od nebezpečných pádů na sjezdovce. Za mnohé z nich je zodpovědný právě náš slábnoucí zrak.
Na svazích je vysoká intenzita slunečního světla. Lyžaři s nedostatečně zkorigovanými dioptriemi bývají světloplachí.
Zareagovat včas na bubny sněhu na sjezdovce může být pro některé lyžaře problematické. Stejně tak odhadnout správnou vzdálenost okolních lyžařů nebo snowboardistů. Buď už preventivní prohlídky u očního lékaře ignorujete pár sezón nebo dioptrie, které nosíte, nemají potřebnou hodnotu.
Oční lékařka Krausová: Co všechno obnáší komplexní oční vyšetření?
„Na svazích je vysoká intenzita slunečního světla. Lyžaři s nedostatečně zkorigovanými dioptriemi bývají světloplachí. Žmuří a podrážděné oči reagují slzením a únavou. Navíc bez brýlí či s nevhodnou korekcí mnohem obtížněji spatří překážku na svahu či orientační body. Trpí rozmazaným viděním a v ostrém světle nevidí detaily terénu. Sněhové bubny jim splývají do jednoho bílého povrchu. Krátkozrakost způsobuje lyžařům i problémy s periferním viděním. Nezpozorují prohlubně a odtud je už krátká cesta k úrazu,“ varuje primář Oční kliniky NeoVize, Radovan Piovarči.
Upozorňuje také, že i nejlépe upravené sjezdovky vás zaskočí bubny a nerovnostmi. „S nedostatečně zkorigovanýma očima může profesionální i rekreační lyžař na sjezdovce ohrozit nejen sebe, ale i ostatní. Nejhorší je to na svazích odpoledne za třetí, to je jedna nerovnost za druhou.“
V chladu oči trpí nedostatečným přísunem kyslíku. V mrazu a větru rohovka podle odborníka oka hůře „dýchá“ a mnohem více vysychá. Nosíte-li kontaktní čočky, brání jí v příjmu kyslíku, proto výrazněji vnímáme pocit dráždění. „Se stoupající nadmořskou výškou a snižujícím se obsahem kyslíku ve vzduchu se komplikace stupňují,“ vysvětluje lékař.
Pozor na sněžnou slepotu
Důležité je myslet také na ochranu zraku slunečními brýlemi. „V očním lékařství známe onemocnění z vysoké intenzity světla. Může dokonce způsobit až dočasnou slepotu. Proto dbejme na kvalitní sluneční brýle vždy při intenzivním rozptýleném slunečním světle s intenzivním jasem – a to je nejčastěji právě u moře a na horách,“ upozorňuje optometristka Katarína Bašnáková.
Naše oči jsou podle ní na krásných zasněžených sjezdovkách vystaveny často až stonásobně silnějšímu působení nebezpečného UV záření než během průměrného letního dne. „Silné UV záření na horách může poškodit rohovku. Některé studie říkají, že může urychlit i vznik makulární degenerace – centra nejostřejšího lidského vidění,“ dodává.
Jak pečovat o oči podle věku
Podle optometristů ne všechny druhy kontaktních čoček poskytují dostatečnou UV ochranu. Kvalitní sluneční brýle by proto měly být na horách nutností každého lyžaře i nelyžaře. Důležité je zapamatovat si číslo 400 nanometrů. UV filtr s touto vlnovou délkou poskytuje standardní 100% systém ochrany. Nepropouští ultrafialové světlo rizikové vlnové délky.
Chcete-li zjistit, jestli mají vaše brýle skutečně UV ochranu, jakou uvádějí, dejte si je přeměřit v oční optice. Při výběru je také důležitá správná propustnost světla slunečních skel. Sáhněte po kategorii 4. Jedná se o velmi tmavý filtr vhodný k moři a do hor. Blokuje téměř 92 až 97% záření. Pozor však, tyto brýle za volantem odložte, zkreslují vnímání barev a linií.