Během zimních měsíců vstoupíte zvenčí do místnosti s vyšší teplotou a zamlží se vám před očima. Své ještě udělá i roušku.
Brýle jsou stále první volbou pro mnoho lidí s problémovým zrakem. Pomáhají korigovat dalekozrakost, krátkozrakost, astigmatismus, presbyopii. Ale zároveň na ně nadáváme při sportu, při rodinných setkáních, při vaření, řízení a v tomto období i pro rosení a mlžení. To je způsobeno elementární fyzikou, změnou teploty vzduchu. Při přechodu z chladnějšího prostředí do teplejšího se nám doslova zamlží před očima. „Nošení brýlí lidí omezuje během každého ročního období. No je to zejména podzim a zima, kdy k těm běžným omezením přichází ještě jedno navíc. Pacienti jsou z neustálého rosení se sklíček nervózní,“ říká doktor Radovan Piovarči.
Kontaktní čočky se tak pro mnoho lidí stávají během tohoto období alternativou. Lékař ale upozorňuje také na rizika spojená s jejich nošením. „V první řadě je velmi důležité věnovat patřičnou pozornost samotné hygieně při vkládání a vyjímání čočky.
Jak si nasadit kontaktní čočky? Můžete s nimi vidět lépe než s brýlemi!
Problémem je také skutečnost, že rohovka nemá pod kontaktní čočkou dostatečný přístup ke kyslíku a výživě. Mnohem víc proto vysychá. Při celodenním používání se může dostavit pocit pálení, slzení, oko zčervená. Rozhodně bych nedoporučoval s kontaktními čočkami navštěvovat sauny, wellness centra a termální lázně. Ty jsou plné mikroorganismů, které se mohou právě díky používání čoček dostat do oka a způsobit nepříjemné problémy,“ říká primář Piovarči.
Co je syndrom digitální únavy oka? A jaký vliv na něj má pandemie?
Na internetu lze nalézt několik tipů, jak se zamlžováním brýlí zatočit jednou provždy. Údajně pomáhá mýdlo, pěna na holení, saponát či šampon. Přípravky určené pro naše tělo a domácnost doporučují rady starých mám nanést na sklíčka a dosucha otřít. Efektivnější jsou sklíčka se speciální povrchovou úpravou, ale podle doktora Piovarčiho je nejlepší volbou bezbolestná, bezpečná a rychlá operace femtosekundovým laserem. Zákrok podstoupil i on, protože měl s rosícími se sklíčky vlastní zkušenost. „K mé práci chirurga patří mikroskop a roušku. Sklíčka brýlí se mi rosila, stejně tak sklíčka mikroskopu. Navíc se mi brýle od mikroskopu i zamaštěly. Operoval jsem i bez nich, protože jsem si mohl přeostřovat okulár mikroskopu. Ale já osobně jsem se necítil komfortně. Bylo to omezující,“ řekl.