I vy už několik dní sledujete s napětím zprávy a snažíte se zachytit každou informaci o válečném konfliktu na Ukrajině? Hrozba války, stres, zmatení či strach z neznámého zasáhl svět dospělých, ale i našich dětí – menších, větších, teenagerů a mladých lidí na prahu dospělosti.
V nejedné slovenské domácnosti je to téma dne. Rozhovory při snídani či při večeři, telefonáty s blízkými, sousedský pokec na chodbě a v neposlední řadě záplava informací z médií. Do našeho života až příliš reálně najednou vstoupila hrozba války. Mnozí rodiče se také ocitli najednou v situaci, kdy musí dítěti odpovědět na otázky, které by možná ještě před týdnem vůbec nepoložilo.
Přijdou vojáci také k nám? Proč se ti lidé zabíjejí, kdo je tam špatný a kdo dobrý? U některých dětí to přitom nemusí končit otázkami a rozhovorem, mohou se objevit psychosomatické projevy – bolesti hlavy, břicha, možná noční můry. Starší děti zase velmi těžko nesou střet jejich ideálů, hodnot s realitou, cítí se zklamané, často podvedené. A také proto je dobré vědět, jak co nejlépe v dané situaci postupovat.
Zuzana Juraneková z občanského sdružení IPčko se vrátila z hranic Slovenska s Ukrajinou, kde s týmem psychologů intervenovali v náročné krizové situaci u uprchlíků ze země našeho východního souseda. Jen pár hodin po návratu navštívila i redakci Pravdy, aby s námi povídala ve speciální epizodě pořadu Jde o nás.